ANIMACIJA KALBA Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje

LIETUVOS TEATRO, MUZIKOS IR KINO MUZIEJUS

Kodas 291682630. Vilniaus g. 41, LT-01119 Vilnius. Tel.: 8~5 262 24 06, 260 82 74.
Faksas 8~5 262 24 06. El.p. info@ltmkm.lt. http://www. ltmkm.lt

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI 2022 m. gegužės 10

Gegužės 14 d. Europos muziejų nakties proga Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje startuos projektas „Animacija kalbaׅ“. Jo metu, gegužės-birželio mėnesį vyks lietuviškų animacinių filmų peržiūros, susitikimai ir diskusijos su lietuvių animacijos kūrėjais, kūrybinės dirbtuvės, psichologo diskusijos su šeimomis ir mokiniais apie animacijos įtaką vaiko pasaulėžiūrai ir vertybes.

Ar žinote, jog pirmasis pasaulyje eksperimentinis lėlių animacinis filmukas sukurtas Kaune? Lietuviškos animacijos kelionė prasidėjo 1910-aisiais Vladislovo Starevičiaus elniaragių kova Kauno ąžuolyne. Stebino visus ir pirmasis  trumpametražis lėlinės animacijos filmas „Storulio sapnas“, kurį 1938-ųjų pabaigoje sukūrė dailininkas, vitražistas, profesionalaus lėlių teatro Lietuvoje įkūrėjas Stasys Ušinskas (1905-1974). Beje pagrindiniai filmo herojai saugomi Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Animacijos menas ilgai neturėjo tinkamų sąlygų ir pripažinimo, bet noras kurti ir eksperimentuoti nesustabdė kūrybingų žmonių. Vienas jų - Zenonas Tarakevičius. Jis 1964-aisiais Kauno radijo gamyklos saviveiklininkų kino studijoje „Banga“ sukūrė animacinį filmą „Vilkas ir siuvėjas“. Šis filmukas, kurio vienintelį išlikusį kadrą saugome muziejuje, laikomas pirmas pieštinis animacinis filmas Lietuvoje. Nors iki pat XX a. 9 dešimtmečio sovietų okupuotoje Lietuvoje profesionalios animacijos studijos nebuvo, animacinius filmus kūrė mėgėjai bei profesionalai svetur. Viena jų - Gražina Brašiškytė  (1920–1983), ji laikoma pirmąją lietuve profesionale (studijas baigusia) animatore.

            Kodėl svarbu kalbėti apie animacijos meną Lietuvoje? Pastaraisiais metais galime pasidžiaugti ne tik animacijos studijų gausa, 2015 metais įsteigta Lietuvos animacijos asociacija, bet net ir dviem animacijos festivaliais – Tarptautiniu  animacijos festivaliu „Tindirindis“ ir animacijos ir videožaidimų festivalyje „BLON“. Nors ir dažnai nematome lietuviškų animacinių filmų televizijos ekranuose, bet dauguma jų dalyvauja festivaliuose ir grįžta su aukštais įvertinimais. Susitikti su animacijos kūrėjais ir sudalyvauti jų vadovaujamose kūrybinėse dirbtuvėse apie įvairias animacijos technikas galėsite muziejuje rengiamuose dirbtuvėse. Projekto metu susitiksite su animacijos kūrėjais Gediminu Šiauliu, Ignu Meilūnu, Jūrate Leikaite, Ilja Bereznicke ir Valentu Aškiniu ir dalyvausite jų vedamose  kūrybinėse dirbtuvėse.

Sužinoti apie animacijos įtaką vaikų pasaulėžiūrai ir išmokti diskutuoti apie filmukus kviesime į diskusijas su psichologu.

Projekto „ANIMACIJA KLABA“ metu įvyks net dvi diskusijos - „Pieštinės animacijos evoliucija“, kurią moderuos animacijos režisierius ir dailininkas Antanas Skučas bei „Lietuvių animacija: praeitis ir dabartis“, kurią moderuos kino kritikė Sonata Žalneravičiūtė. Menotyrininkė prof. dr. Agnė Narušytė viešoje paskaitoje „Pažintis su Gražina“ pristatys žymios, bet daugeliui nežinomos animacinių filmų dailininkės Gražinos Brašiškytės kūrybą.

Išsami programa ir informacija Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus tinklapyje ltmkm.lt ir Facebook paskyroje.

Didžiąją dalį projekto „Animacija kalba“ renginių finansuoja Lietuvos kino centras.

Projekto koordinatorė Regina Serbentienė

Programa prisegama.