fono paveiksliukas

Akmens paslaptys Žemaitijoje

2025 metų balandžio 17 dieną 3 e klasės mokiniai, lydimi mokytojų Laimos Matijoškienės, Laimos Pranskūnaitės, Irenos Balčiūnienės, leidosi į pažintinę kelionę po Žemaitiją. Keliaudami mokiniai ir mokytojai  tęsė TŪM „Fenomenais grįstas ugdymas“ programą, atrasdami dar daugiau žiūros į akmenį taškų – nuo geologijos  iki  sakralumo.

Kelionės pradžioje mokiniai ir mokytojai Kryžkalnyje aplankė  memorialą, skirtą Lietuvos partizanams, stabtelėjo prie akmens, žyminčio aukščiausią automagistralės „Vilnius – Klaipėda“ vietą. 6 val. išvykę iš Pilaitės 11 val. mokiniai ir mokytojai pasiekė Mosėdį – akmenų sostinę. Mosėdyje  laukė  skulptorius Rimantas Eidėjus,  kuris pavedžiojo po jaukų, akmenų paslaptis saugantį miestelį, papasakojo apie svarbiausius  savo kūrybos darbus, mielai pasidalijo prisiminimais apie gydytoją  V. Intą, mylėjusį ne tik žmones, bet ir akmenis.

Pabendravę su skulptoriumi, mokiniai tęsė veiklas Mosėdžio V. Intos  akmenų muziejuje. Muziejaus darbuotoja išsamiai papasakojo apie Mosėdžio krašto šviesuolį V. Intą, parodė jo surinktų akmenų kolekcijas, išdavė paslaptį, kad kasmet per jo gimtadienį mosėdiškiai uždega žvakučių prie kiekvieno Mosėdžio akmens. Tą dieną Mosėdis šviečia.

Edukacijoje „Mineralų magija“ mokiniai ne tik sužinojo  apie mineralų  savybes, panaudojimą, bet ir gavo dovanų-pačių suvertas apyrankes iš įvairių mineralų. Aplankę Mosėdį, kelionę po nuostabų akmenų pasaulį tęsė Orvydų sakralinio meno sodyboje, kurioje akmuo tapo jungtimi tarp meno ir tikėjimo. Tarp akmeninių kryžių, koplytėlių ir kitų unikalių  objektų mokiniai galėjo pažinti, pajusti, kaip gamta ir menas susijungia į harmoningą visumą. Pabuvę šioje ramybės oazėje, išalkę, sušilę, bet praturtėję dvasiškai, mokiniai kelionę tęsė  Kretingoje, o vakare laimingi grožėjosi akmenimis Karklėje. Pabraidę šaltoje jūroje, prisirinkę akmenukų ir nuostabių prisiminimų, vienuoliktokai vėlų vakarą pajudėjo iš akmenuotos Žemaitijos į Vilnių.

Ši kelionė atskleidė, kad akmuo – ne tik negyva materija, bet ir įkvepianti jungtis tarp gamtos, istorijos, kultūros ir tikėjimo.

Kartu su @Tūkstantmečio mokyklos
Projektas finansuojamas Europos Sąjungos #NextGenerationEU lėšomis.
„Tūkstantmečio mokyklų“ programą įgyvendina #Europossocialiniofondoagentūra.

Parengė Laima Matijoškienė